Binek Otomobiller için getirilen Vergisel kısıtlamalar

Yayımlanan; 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile düzenlenmiştir.

Yapılan değişiklikler sonucunda, İşletmelerin kiraladıkları ya da iktisap ettikleri binek otomobillerin giderlerinin indiriminde bazı kısıtlamalar getirilmiştir.

Buna göre;

  • Kiralanan binek otomobillerin her birine ilişkin olarak aylık kira bedelinin 5.500 TL’ye kadar olan kısmı gider olarak kabul edilmektedir.
  • İktisap edilen binek otomobillerin, ÖTV ve KDV toplamının en fazla 115.000 TL’ye kadar olan kısmı doğrudan gider olarak kaydedilebilecektir.
  • Binek otomobillere ilişkin giderlerin en fazla %70’i gider olarak kabul edilecektir.
  • Satın alınan binek otomobillere ilişkin olarak, KDV ve ÖTV’si hariç 135.000 TL veya KDV ve ÖTV’nin maliyet bedeline eklenmiş olduğu durumlarda (ya da ikinci el olarak alındığı durumlarda) 250.000 TL’yi aşmayan kısım amortisman olarak gider kaydedilebilecektir. Bu tutarı aşan amortisman giderleri, gider olarak dikkate alınamayacaktır.

Yürürlük tarihi: 01.01.2020

Detaylı bilgi ve sorularınız için lütfen bizimle temasa geçiniz. TR@srmconsulting.com

Makaleler

TRANSFER FİYATLANDIRMASI ve ÖRTÜLÜ KAZANÇ DAĞITIMI

Türkiye’de ya da yurtdışında, ortağı olduğunuz iştirak veya kardeş firmalarınız bulunmaktaysa, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Firmalarımızı özellikle uyarmaya ve yönlendirmeye çalıştığımız transfer fiyatlandırması konusunda paylaşacağımız bilgiler ile konunun önemine biraz daha dikkat çekmeye çalışalım.   Konunun iyi anlaşılması için, ilgili kavramların ne anlama geldiğine bakarak başlayalım:   Transfer Fiyatlandırması nedir? En basit tanımı […]

YURTDIŞI İŞTİRAK KAZANÇLARI İSTİSNASI

Yurtdışında ortağı olduğunuz firma, yıl sonunda KAR elde etti ve bu karı Türkiye’ye transfer etmek istiyorsunuz. Türkiye’deki ana firmanıza transfer edeceğiniz bu Kar, vergiye tabi midir? Hangi şartlarda “yurtdışı iştirak kazancı istisnası” kapsamında getirilebilir?   Yurtdışı İştirak Kazancı İstisnası Özellikle son zamanlarda, Türkiye’de faaliyet gösteren birçok firma, ürün ve hizmetlerini yurtdışı piyasaya daha kolay sunabilmek […]

ORTAKLARIN ŞİRKETLERE OLAN BORÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Sermaye şirketlerinde çok sık karşımıza çıkan, Şirket ile Ortakları arasındaki cari hesap ilişkisini ve bunun sonuçlarını birçok yönüyle değerlendirmeye çalışalım. Bu yazımızda “Ortakların Şirkete olan Borçları” ’nı ele alacağız. Diğer yazılarımızda, Ortakların Şirketten Alacaklı olmaları durumunu ve Transfer Fiyatlandırması konularını ayrıca bulabilirsiniz.   Şirket kasasının ortakların şahsi kullanımlarına açık olması, maalesef Türk ticari hayatında sıklıkla görünen […]