İngiltere’de yaşanan son gelişmeler ve vergisel konulara etkisi

İngiltere’de PM Boris Johnson’ın istifası sonrasında yapılan parti içi seçimlerde, Liss Truss en yüksek oyu alarak yeni Prime Minister olarak seçilmiş ve Eylül 2022 dönemi içerisinde görevine başlamıştı.

Liss Truss hükümeti içerisinde görev alan Maliye Bakanı Kwasi Kwarteg, 23 Eylül 2022 tarihinde, yeni hükümetin vadettiği kapsamlı vergi indirimi politikasının detaylarını açıkladı.

Son dönemlerde görünen en yüksek vergi indirimlerini sunan bu teklif paketine göre (Mini Budget);

  • Yıllık kazançları; £12,571 – £50,270 arası olan gelir grubu için Gelir Vergisi oranını %20’den %19’a indirilecek,
  • Kazançları £150,000’nin üzerinde olan en yüksek gelir grubunun vergi yüzdesi %45’den %40’a indirilecek,
  • Kurumlar Vergisi oranı ile ilgili önceki hükümet tarafından açıklanan, 2023 sonrası uygulanması beklenen %19’dan %25’e olan artış iptal edilecek,
  • Emlak alımlarında £125,000 olan damga vergisi muafiyeti sınırı, derhal geçerli olmak üzere £250,000’e artırılacak, ilk ev sahibi olacaklar için ise £425,000 olarak uygulanacak,
  • Sosyal Güvenlik Primleri’nde (National Insurance), önceki hükümet tarafından Nisan ayından bu yana getirilen 1,25 penilik artış geri çekilecek,

Oldukça önemli indirimler sağlayan Mini Bütçe teklifi, önceki Maliye Bakanı Kwasi Kwarteg tarafından bu şekilde açıklanmıştı.

Yukarıda açıklanan Mini Bütçe teklifi sonrasında piyasalarda, kamunun daha fazla borçlanması gerekeceği endişesiyle yaşanan yüksek enflasyon, Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artışları, mortgage piyasasında yaşanan daralmalar, ülke ekonomik verilerinde hızlı bir düşüşe sebep oldu. Bu gelişmeler, mini bütçe teklifinin sorgulanmasına yol açtı ve geri çekilmesi baskılarını arttırdı. Bu baskılar, İngiltere ekonomisini kısa süre içerisinde oldukça olumuz şekilde etkiledi ve mevcut hükümet üzerinde istifa baskısına neden oldu.

Yaşanan tüm bu gelişmeler sonrası, Mini Bütçe teklifinde bulunan bazı indirimlerin geri çekileceğinin açıklanmasına rağmen, artan baskılar sonucu Maliye Bakanı 14 Ekim 2022 tarihinde görevden alındı. Yerine, Jeremy Hunt Maliye Bakanı olarak göreve getirildi.

Jeremy Hunt, göreve gelmesi sonrası, ekonomi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açtığı düşünülen vergi indirimi paketinin içeriğini neredeyse tümüyle geri çekildiğini açıkladı.

PM Liss Truss ile yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt arasında oluştuğu iddia edilen görüş farklılıkları nedeniyle ve kamuoyunda meydana gelen yoğun eleştiriler sonucunda PM Liss Truss 20 Ekim 2022 tarihinde istifasını açıkladı.

İstifanın ardından, yeniden parti içi seçime gidildi ve önceki seçimde Liss Truss’a kaybeden Rishi Sunak (Boris Johnson dönemi eski Maliye Bakanı), tek aday olarak girdiği seçimi kazandı ve PM olarak 24 Ekim 2022 tarihinde görevine başladı.

Henüz çok yeni yaşanan bu son gelişmelere göre, PM Rishi Sunak tarafından yapılan ilk açıklamalarda; Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın görevine devam edeceği ve önceki hükümet döneminde açıklanmış olan Mini Bütçe teklifinin yeniden hazırlanıp sunulacağı bilgileri paylaşıldı.

İngiltere’de iş yapan firmaları ve UK ekonomisini yakından ilgilendiren Mini Bütçe teklifinin önümüzdeki günlerde yeniden açıklanması beklenmektedir.

 

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

uk@srmconsulting.com

 

Makaleler

Muhasebe Departmanı Kurmak İçin 66 Etkili İpucu

Merhaba, iş dünyasının gezgini arkadaşım! Bunu okuyorsanız, büyük olasılıkla kuruluşunuz içinde bir muhasebe departmanı kurma veya yenileme gibi inanılmaz bir yolculuğa çıkmışsınızdır. Size şunu söyleyeyim, bir maceranın içindesiniz ve ben de bu heyecan verici keşif gezisinde rehberiniz olacağım için çok heyecanlıyım. Sayıları hesaplayan bir guru değilim ama sürekli gelişen iş dünyasındaki deneyimlerimden payıma düşeni aldım. […]

Mizanda Ustalaşmak: Son Derece Verimli Bir Muhasebe Departmanının 9 Alışkanlığı

Her biri kısa ve bilgilendirici bir madde işareti ve bir bonus puan olarak sunulan bu 9 alışkanlıkla son derece verimli bir muhasebe departmanının sırlarını açığa çıkarın. Alışılmadık stratejilerden zaman içinde test edilmiş yöntemlere kadar bu liste, muhasebe mükemmelliğine giden yolda size rehberlik edecek:   1. Teknolojiyi Benimseyin: İçgörü: Teknoloji süreçleri kolaylaştırır. Alışkanlık: Rutin görevleri otomatikleştirmek […]

Kar Dağıtımı Stopaj oranı %10’a indirildi, bu ne anlama gelmektedir?

22 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan bir Karar ile, mevcutta %15 olan kar dağıtım stopaj oranı, %10’a indirilmiştir. Şirketler, dönem sonları faaliyetleri neticesinde elde etmiş oldukları karlarını,  şirket ortaklarına dağıtabilmektedirler. Bu dağıtım esnasında, dağıtılabilir Kar üzerinden %15 (yeni hali ile %10) oranında stopaj hesaplanmakta ve bu tutar şirketler tarafından vergi dairesine beyan edilmek suretiyle ödenmektedir. Bu […]