COVID 19 için İngiltere’nin açıkladığı Ekonomik Destekler nelerdir?

İş Kaybı Desteği (Job Retention Scheme)

Coronavirüs nedeniyle etkilenen şirketlere (işverenlere), çalışanlarının işlerine son vermemeleri için sağlanan bu destek doğrultusunda; bu durumda olan çalışanların ücretlerinin %80’i devlet (HMRC) tarafından karşılanacaktır. Her bir çalışan için destek tutarı en fazla aylık £2500. 

Başvuru için HMRC tarafından yeni bir portal oluşturulacak olup işverenler tarafından başvuru yapılacaktır. İngiltere’de yerleşik olan tüm şirketler kapsam dahilindedir. 

KDV ve Gelir Vergisi Ertelemesi (VAT, Income Tax)

KDV ödemeleri 3 ay boyunca ertelenmiştir. 20 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arası olan beyanlar için geçerlidir. Herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın sistem üzerinde vadeler güncellenecektir. 

Şahıs firmaları için Temmuz 2020 tarihinde ödenmesi gereken Gelir Vergileri Ocak 2021 tarihine ertelenmiştir.

Hastalık Ödeneği Desteği (Sick pay)

COVID-19 nedeniyle işine devam edemeyen ve hastalık ödeneği alan çalışanları için, şirketlere 2 haftalık hastalık ödeneğini geri alma desteği verilecektir. 

Business Rate istisnası

Perakende, restoran, bar, cafe, hotel veya spor ve eğlence merkezlerine 2020 ve 2021 yılları için business rate istisnası uygulanacaktır.

Doğrudan Nakit Desteği

Perakende, restoran, bar, cafe, hotel veya spor ve eğlence merkezlerine lokasyon başına olmak üzere; £10.000 veya £25.000 nakit destek sağlanacaktır. Başvuru yapmaya gerek yok, mektup yolu ile bildirimler yapılacak. 

Küçük firmalar için Kredi Desteği

Yıllık cirosu £45 milyon’u aşmayan firmalar için; British Business Bank destekli 12 ay faizsiz kredi imkanı sağlanacaktır. Tüm firmaları kapsamaktadır. Başvuru, yetkilendirilmiş tüm bankalar üzerinden yapılacaktır. Talep için bankanızla görüşebilirsiniz.

Büyük firmalar için Kredi Desteği

Büyük firmaların, Kısa Vadeli Borçları Bank of England tarafından satın alınacak. Böylece, büyük firmaların üzerinden kısa vadeli borç yükü alınmış olunacak. Detaylar sonradan açıklanacaktır. 

Vergi Borçları için Destek

Vergi Dairesine (HMRC)’ye borçları olan ya da ödeme zorluğu çeken firmalar doğrudan HMRC ile temasa geçip bu konuda görüşebilirler.

Detaylı bilgi ve sorularınız için lütfen bizimle temasa geçiniz. UK@srmconsulting.com

Makaleler

IR35 VE ETKİLERİ

İngiltere’de kamu sektöründe, 2017 yılından beri uygulanmakta olan IR35 yasası, özel sektörü de içine alacak şekilde yeniden düzenlendi. Nisan 2020 yılında yasalaşıp yürürlüğe girmesi beklenen uygulama, Covid-19 gerekçesiyle bir yıl boyunca ertelenmiş ve Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.   IR35 nedir ve niçin önemli? Bir firma bünyesinde bordrolu çalışan olarak yer alması gereken bir kişinin, […]

BREXIT SONRASI AB ile UK ARASI ONLINE SATIŞLARDA KDV DURUMU

Brexit, yani Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci, 31.12.2020 tarihinde gerçekleşti. Brexit’in henüz çok yeni olması nedeniyle, hala birçok alanda mevzuat çalışmaları devam etmektedir. 2021 yılının bu şekilde geçmesini, görülen aksaklık ve sorunların fark edildikçe yeni düzenlemeler ile oturmasını, 2022 yılından itibaren ise artık Brexit sonrası karmaşanın ortadan kalkmış olmasını ümit ediyoruz. Bugünkü konumuz; online […]

TRANSFER FİYATLANDIRMASI ve ÖRTÜLÜ KAZANÇ DAĞITIMI

Türkiye’de ya da yurtdışında, ortağı olduğunuz iştirak veya kardeş firmalarınız bulunmaktaysa, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Firmalarımızı özellikle uyarmaya ve yönlendirmeye çalıştığımız transfer fiyatlandırması konusunda paylaşacağımız bilgiler ile konunun önemine biraz daha dikkat çekmeye çalışalım.   Konunun iyi anlaşılması için, ilgili kavramların ne anlama geldiğine bakarak başlayalım:   Transfer Fiyatlandırması nedir? En basit tanımı […]