COVID 19 için İngiltere’nin açıkladığı Ekonomik Destekler nelerdir?

İş Kaybı Desteği (Job Retention Scheme)

Coronavirüs nedeniyle etkilenen şirketlere (işverenlere), çalışanlarının işlerine son vermemeleri için sağlanan bu destek doğrultusunda; bu durumda olan çalışanların ücretlerinin %80’i devlet (HMRC) tarafından karşılanacaktır. Her bir çalışan için destek tutarı en fazla aylık £2500. 

Başvuru için HMRC tarafından yeni bir portal oluşturulacak olup işverenler tarafından başvuru yapılacaktır. İngiltere’de yerleşik olan tüm şirketler kapsam dahilindedir. 

KDV ve Gelir Vergisi Ertelemesi (VAT, Income Tax)

KDV ödemeleri 3 ay boyunca ertelenmiştir. 20 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arası olan beyanlar için geçerlidir. Herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın sistem üzerinde vadeler güncellenecektir. 

Şahıs firmaları için Temmuz 2020 tarihinde ödenmesi gereken Gelir Vergileri Ocak 2021 tarihine ertelenmiştir.

Hastalık Ödeneği Desteği (Sick pay)

COVID-19 nedeniyle işine devam edemeyen ve hastalık ödeneği alan çalışanları için, şirketlere 2 haftalık hastalık ödeneğini geri alma desteği verilecektir. 

Business Rate istisnası

Perakende, restoran, bar, cafe, hotel veya spor ve eğlence merkezlerine 2020 ve 2021 yılları için business rate istisnası uygulanacaktır.

Doğrudan Nakit Desteği

Perakende, restoran, bar, cafe, hotel veya spor ve eğlence merkezlerine lokasyon başına olmak üzere; £10.000 veya £25.000 nakit destek sağlanacaktır. Başvuru yapmaya gerek yok, mektup yolu ile bildirimler yapılacak. 

Küçük firmalar için Kredi Desteği

Yıllık cirosu £45 milyon’u aşmayan firmalar için; British Business Bank destekli 12 ay faizsiz kredi imkanı sağlanacaktır. Tüm firmaları kapsamaktadır. Başvuru, yetkilendirilmiş tüm bankalar üzerinden yapılacaktır. Talep için bankanızla görüşebilirsiniz.

Büyük firmalar için Kredi Desteği

Büyük firmaların, Kısa Vadeli Borçları Bank of England tarafından satın alınacak. Böylece, büyük firmaların üzerinden kısa vadeli borç yükü alınmış olunacak. Detaylar sonradan açıklanacaktır. 

Vergi Borçları için Destek

Vergi Dairesine (HMRC)’ye borçları olan ya da ödeme zorluğu çeken firmalar doğrudan HMRC ile temasa geçip bu konuda görüşebilirler.

Detaylı bilgi ve sorularınız için lütfen bizimle temasa geçiniz. UK@srmconsulting.com

Makaleler

TRANSFER FİYATLANDIRMASI ve ÖRTÜLÜ KAZANÇ DAĞITIMI

Türkiye’de ya da yurtdışında, ortağı olduğunuz iştirak veya kardeş firmalarınız bulunmaktaysa, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Firmalarımızı özellikle uyarmaya ve yönlendirmeye çalıştığımız transfer fiyatlandırması konusunda paylaşacağımız bilgiler ile konunun önemine biraz daha dikkat çekmeye çalışalım.   Konunun iyi anlaşılması için, ilgili kavramların ne anlama geldiğine bakarak başlayalım:   Transfer Fiyatlandırması nedir? En basit tanımı […]

YURTDIŞI İŞTİRAK KAZANÇLARI İSTİSNASI

Yurtdışında ortağı olduğunuz firma, yıl sonunda KAR elde etti ve bu karı Türkiye’ye transfer etmek istiyorsunuz. Türkiye’deki ana firmanıza transfer edeceğiniz bu Kar, vergiye tabi midir? Hangi şartlarda “yurtdışı iştirak kazancı istisnası” kapsamında getirilebilir?   Yurtdışı İştirak Kazancı İstisnası Özellikle son zamanlarda, Türkiye’de faaliyet gösteren birçok firma, ürün ve hizmetlerini yurtdışı piyasaya daha kolay sunabilmek […]

ORTAKLARIN ŞİRKETLERE OLAN BORÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Sermaye şirketlerinde çok sık karşımıza çıkan, Şirket ile Ortakları arasındaki cari hesap ilişkisini ve bunun sonuçlarını birçok yönüyle değerlendirmeye çalışalım. Bu yazımızda “Ortakların Şirkete olan Borçları” ’nı ele alacağız. Diğer yazılarımızda, Ortakların Şirketten Alacaklı olmaları durumunu ve Transfer Fiyatlandırması konularını ayrıca bulabilirsiniz.   Şirket kasasının ortakların şahsi kullanımlarına açık olması, maalesef Türk ticari hayatında sıklıkla görünen […]