Finansman Gider Kısıtlaması uygulaması fiilen tekrar yürürlüğe giriyor.

Geçmişte uzunca bir dönem uygulanmış olan (1996 – 2003 yılları arasında) finansman gider kısıtlaması, tekrar yürürlüğe girmektedir. Bu uygulamaya benzer bir kısıtlamayı içeren Kanun, 2012 yılında yayımlanmış olmasına rağmen bugüne kadar fiilen uygulanması için bir Karar alınmamıştı.

4 Şubat 2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile, finansman gider kısıtlaması uygulaması benzer bir içerik ile fiilen yürürlüğe girmiştir.

 

Finansman Gider kısıtlaması nedir?

Finansman gider kısıtlaması; dışarıdan sağlanmış olan yabancı kaynaklara ilişkin katlanılan faiz ve benzeri giderlerin bir kısmının, kazancın tespitinde gider olarak kabul edilmemesi şeklinde özet bir hatırlatma yapabiliriz.

 

Uygulamada öne çıkan hususlar

  • 01.2021 tarihinden itibaren başlayacak olan dönem kazançlarına uygulanacaktır.
  • Kısıtlama; yabancı kaynakların sadece öz kaynakları aşan kısmına uygulanacaktır.
  • Kısıtlama oranı %10’dur. Yani, öz sermayeyi aşan yabancı kaynağa ilişkin finansman giderlerinin %10’u gider olarak kabul edilmeyecektir.
  • Yabancı kaynağa ilişkin; faiz, komisyon, vade farkı, kur farkı ve benzeri giderler finansman gideri kapsamında değerlendirilecek olup, kısıtlamaya tabidirler.
  • Yatırım maliyeti kapsamında aktifleştirilen finansman giderleri, kısıtlamaya tabi olmayacaktır.

Uygulamaya yönelik ana çerçeve şimdilik bu şekilde olup, detaylar uygulama tebliğleri ile belirlenecektir. Netlik kazanması gereken bazı alt detayları ayrıca sizler ile paylaşacağız.

 

Detaylı bilgi ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Makaleler

IR35 VE ETKİLERİ

İngiltere’de kamu sektöründe, 2017 yılından beri uygulanmakta olan IR35 yasası, özel sektörü de içine alacak şekilde yeniden düzenlendi. Nisan 2020 yılında yasalaşıp yürürlüğe girmesi beklenen uygulama, Covid-19 gerekçesiyle bir yıl boyunca ertelenmiş ve Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.   IR35 nedir ve niçin önemli? Bir firma bünyesinde bordrolu çalışan olarak yer alması gereken bir kişinin, […]

BREXIT SONRASI AB ile UK ARASI ONLINE SATIŞLARDA KDV DURUMU

Brexit, yani Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci, 31.12.2020 tarihinde gerçekleşti. Brexit’in henüz çok yeni olması nedeniyle, hala birçok alanda mevzuat çalışmaları devam etmektedir. 2021 yılının bu şekilde geçmesini, görülen aksaklık ve sorunların fark edildikçe yeni düzenlemeler ile oturmasını, 2022 yılından itibaren ise artık Brexit sonrası karmaşanın ortadan kalkmış olmasını ümit ediyoruz. Bugünkü konumuz; online […]

TRANSFER FİYATLANDIRMASI ve ÖRTÜLÜ KAZANÇ DAĞITIMI

Türkiye’de ya da yurtdışında, ortağı olduğunuz iştirak veya kardeş firmalarınız bulunmaktaysa, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Firmalarımızı özellikle uyarmaya ve yönlendirmeye çalıştığımız transfer fiyatlandırması konusunda paylaşacağımız bilgiler ile konunun önemine biraz daha dikkat çekmeye çalışalım.   Konunun iyi anlaşılması için, ilgili kavramların ne anlama geldiğine bakarak başlayalım:   Transfer Fiyatlandırması nedir? En basit tanımı […]