İngiltere’de yeni Bütçe açıklandı.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak tarafından, 3 Mart 2021 tarihinde açıklanan Bütçe’de bazı önemli kararlar alınmıştır. Bu kararlardan öne çıkan vergisel konu özetlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Detayları daha sonra yayımlanacak olan guidelines üzerinden tekrar aktaracağız.

  • İngiltere’de pandemi nedeniyle yürürlükte olan Job Retention Scheme desteği, furloughed olan çalışanlar için Eylül 2021 tarihine kadar uygulanmaya devam edecektir.
  • Kurumlar Vergisi oranı, 250.000 GBP ve üzeri kar eden firmalar için, %25 olarak uygulanacaktır. (2023 yılında uygulanmaya başlanacaktır)
  • Gayrimenkul alımlarında uygulanan damga vergisi indirimi Eylül 2021 tarihine kadar devam edecektir.
  • Konut sektörünün desteklenmesine yönelik olarak, ilk kez ev sahibi olacaklar için £600.000 tutara kadar, %5 ön ödeme ile mortgage sağlanması imkanı getirilmektedir.
  • Pandemiden öncelikli olarak etkilenmiş olan; restoran cafe, eğlence, konaklama, berber, kuaför, güzellik salonları, spor salonları gibi bazı sektörlere, £18,000’a kadar nakdi destek sağlanması hedeflenmektedir.
  • Yeni düşük faizli/faizsiz kredi imkanları getirilecektir.
  • Asgari saatlik ücret Nisan 2021’den itibaren £8,91 olacaktır.
  • Restoran, cafe ve eğlence merkezleri ile konaklama gibi sektörlere uygulanmakta olan KDV indirimi Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek, sonrasında kademeli olarak 31 Mart 2022’ye kadar uzatılacak.
  • Perakende, restoran ve eğlence sektörüne yönelik business rate vergileri desteği devam edecek.
  • Personal Tax Allowance (gelir vergisi istisna tutarı); Nisan 2022 ile Nisan 2026 arasında sabit olarak uygulanacak olup arttırılmayacaktır.

 

Sorularınız ve detaylı bilgi için UK ofisimize ulaşabilirsiniz.

uk@srmconsulting.com

 

Makaleler

Muhasebe Departmanı Kurmak İçin 66 Etkili İpucu

Merhaba, iş dünyasının gezgini arkadaşım! Bunu okuyorsanız, büyük olasılıkla kuruluşunuz içinde bir muhasebe departmanı kurma veya yenileme gibi inanılmaz bir yolculuğa çıkmışsınızdır. Size şunu söyleyeyim, bir maceranın içindesiniz ve ben de bu heyecan verici keşif gezisinde rehberiniz olacağım için çok heyecanlıyım. Sayıları hesaplayan bir guru değilim ama sürekli gelişen iş dünyasındaki deneyimlerimden payıma düşeni aldım. […]

Mizanda Ustalaşmak: Son Derece Verimli Bir Muhasebe Departmanının 9 Alışkanlığı

Her biri kısa ve bilgilendirici bir madde işareti ve bir bonus puan olarak sunulan bu 9 alışkanlıkla son derece verimli bir muhasebe departmanının sırlarını açığa çıkarın. Alışılmadık stratejilerden zaman içinde test edilmiş yöntemlere kadar bu liste, muhasebe mükemmelliğine giden yolda size rehberlik edecek:   1. Teknolojiyi Benimseyin: İçgörü: Teknoloji süreçleri kolaylaştırır. Alışkanlık: Rutin görevleri otomatikleştirmek […]

Kar Dağıtımı Stopaj oranı %10’a indirildi, bu ne anlama gelmektedir?

22 Aralık 2021 tarihinde yayımlanan bir Karar ile, mevcutta %15 olan kar dağıtım stopaj oranı, %10’a indirilmiştir. Şirketler, dönem sonları faaliyetleri neticesinde elde etmiş oldukları karlarını,  şirket ortaklarına dağıtabilmektedirler. Bu dağıtım esnasında, dağıtılabilir Kar üzerinden %15 (yeni hali ile %10) oranında stopaj hesaplanmakta ve bu tutar şirketler tarafından vergi dairesine beyan edilmek suretiyle ödenmektedir. Bu […]