İngiltere’de yeni Bütçe açıklandı.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak tarafından, 3 Mart 2021 tarihinde açıklanan Bütçe’de bazı önemli kararlar alınmıştır. Bu kararlardan öne çıkan vergisel konu özetlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Detayları daha sonra yayımlanacak olan guidelines üzerinden tekrar aktaracağız.

  • İngiltere’de pandemi nedeniyle yürürlükte olan Job Retention Scheme desteği, furloughed olan çalışanlar için Eylül 2021 tarihine kadar uygulanmaya devam edecektir.
  • Kurumlar Vergisi oranı, 250.000 GBP ve üzeri kar eden firmalar için, %25 olarak uygulanacaktır. (2023 yılında uygulanmaya başlanacaktır)
  • Gayrimenkul alımlarında uygulanan damga vergisi indirimi Eylül 2021 tarihine kadar devam edecektir.
  • Konut sektörünün desteklenmesine yönelik olarak, ilk kez ev sahibi olacaklar için £600.000 tutara kadar, %5 ön ödeme ile mortgage sağlanması imkanı getirilmektedir.
  • Pandemiden öncelikli olarak etkilenmiş olan; restoran cafe, eğlence, konaklama, berber, kuaför, güzellik salonları, spor salonları gibi bazı sektörlere, £18,000’a kadar nakdi destek sağlanması hedeflenmektedir.
  • Yeni düşük faizli/faizsiz kredi imkanları getirilecektir.
  • Asgari saatlik ücret Nisan 2021’den itibaren £8,91 olacaktır.
  • Restoran, cafe ve eğlence merkezleri ile konaklama gibi sektörlere uygulanmakta olan KDV indirimi Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek, sonrasında kademeli olarak 31 Mart 2022’ye kadar uzatılacak.
  • Perakende, restoran ve eğlence sektörüne yönelik business rate vergileri desteği devam edecek.
  • Personal Tax Allowance (gelir vergisi istisna tutarı); Nisan 2022 ile Nisan 2026 arasında sabit olarak uygulanacak olup arttırılmayacaktır.

 

Sorularınız ve detaylı bilgi için UK ofisimize ulaşabilirsiniz.

uk@srmconsulting.com

 

Makaleler

IR35 VE ETKİLERİ

İngiltere’de kamu sektöründe, 2017 yılından beri uygulanmakta olan IR35 yasası, özel sektörü de içine alacak şekilde yeniden düzenlendi. Nisan 2020 yılında yasalaşıp yürürlüğe girmesi beklenen uygulama, Covid-19 gerekçesiyle bir yıl boyunca ertelenmiş ve Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.   IR35 nedir ve niçin önemli? Bir firma bünyesinde bordrolu çalışan olarak yer alması gereken bir kişinin, […]

BREXIT SONRASI AB ile UK ARASI ONLINE SATIŞLARDA KDV DURUMU

Brexit, yani Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci, 31.12.2020 tarihinde gerçekleşti. Brexit’in henüz çok yeni olması nedeniyle, hala birçok alanda mevzuat çalışmaları devam etmektedir. 2021 yılının bu şekilde geçmesini, görülen aksaklık ve sorunların fark edildikçe yeni düzenlemeler ile oturmasını, 2022 yılından itibaren ise artık Brexit sonrası karmaşanın ortadan kalkmış olmasını ümit ediyoruz. Bugünkü konumuz; online […]

TRANSFER FİYATLANDIRMASI ve ÖRTÜLÜ KAZANÇ DAĞITIMI

Türkiye’de ya da yurtdışında, ortağı olduğunuz iştirak veya kardeş firmalarınız bulunmaktaysa, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Firmalarımızı özellikle uyarmaya ve yönlendirmeye çalıştığımız transfer fiyatlandırması konusunda paylaşacağımız bilgiler ile konunun önemine biraz daha dikkat çekmeye çalışalım.   Konunun iyi anlaşılması için, ilgili kavramların ne anlama geldiğine bakarak başlayalım:   Transfer Fiyatlandırması nedir? En basit tanımı […]