Job Retention Scheme ve detayları

Bu destek ile ilgili yeni netleşen noktaları ve en çok sorulan soruları bir araya getirmek istedim. Umarım faydalı olur.

COVID-19 etkisi nedeniyle, bünyenizde yer alan çalışanlarınızın işgücünden faydalanamıyorsanız, diğer bir ifadeyle personelinize bu ortamda iş veremiyorsanız, bu çalışanlarınıza “Furlough” bildirimi yapıp, ücretlerinin %80’inin (maksimum £2500 aylık) devlet tarafından karşılanması için başvurabilirsiniz. 

3 aylık geçici bir destek olup 1 Mart 2020 tarihinde uygulamaya başlanmış olup ihtiyaca göre uzatılabilecektir. Faydalanma kriteri olarak tüm sektör ve firmalar kapsam dahilinde olsa da, devlet tarafından bazı öncelikler dikkate alınabilir. 

Kimler Başvurabilir?

Başvuru için, aşağıdakilerin olması gerekmektedir.

 • 28 Şubat 2020 tarihi itibariyle payroll kapsamında olan firmalar,
 • PAYE online account sahibi olanlar,
 • UK Banka Hesabı

Hangi personeller için faydalanılabilir?

 • 28 Şubat 2020 bordrosunda yer almış olmalı, bu tarihten sonra yeni girişler kapsam dışı
 • Furloughed olarak belirlenmiş ve bildirimi yapılmış çalışanlar
 • Full-time, part-time, esnek çalışma saati olan tüm personeller
 • Başvuru sonrası, destek süresi boyunca çalışmayacak olan personeller (Çalışma saatlerinin ya da ücretinin düşürülmüş olması durumunda destekten faydalanılmaz)
 • Tüm çalışanlar ya da belirlenmiş olan çalışanlar
 • Şirket Director’ları kapsam dahilindedir.
 • Furloughed olarak belirlenen personeller en fazla 3 hafta için Furloughed olabilirler. Bu süre işveren tarafından uzatılabilir.

Çalışanın Furlough Bildirimi

Şirketler, hangi personellerinin Furlough statüsünde olacağına karar vermelidirler. Belirlenen personellere resmi yoldan bildirimler yapılmalı ve onay alınmalıdır. Bu seçim esnasında, ayırımcılık ve eşitlik ilkesine dikkat edilmelidir. Alınan karar, yapılan bildirim ve onay 5 yıl boyunca saklanmalıdır.

Destek Tutarı ne kadar?

Çalışanın ücretinin %80’i, maksimum aylık £2500. Dileyen firmalar, çalışanının ücret farkını ödeyebilirler ama zorunluluk yoktur. İşveren NI primleri ve pension kesintilerini firma ödemek zorundadır. Ancak, destek kapsamında bunlar da geri istenebilecektir. Çalışandan kesilecek olan vergiler kesilmeye devam edecektir. (Gelir Vergisi ve Çalışan NIc)

Destek Başvurusu için Gerekli Bilgi/Belgeler?

 • ePAYE referans numarası
 • Furloughed olan personellerin sayısı
 • Destek istenen dönem
 • Banka bilgileri
 • İletişim Bilgileri

Destek başvurusu sonrası değerlendirmeler HMRC tarafından yapılacak ve uygun görünen destekler şirketin sunduğu banka hesabına yatırılacaktır. Şirketlerin bu ödenen destekleri personellerine aktarma sorumluluğu vardır.

Destek kapsamı sona erdiğinde, çalışanlar işlerine geri dönebilir ya da işveren tarafından sözleşme şartlarına göre işlerine son verilebilir.

Detaylı bilgi ve sorularınız için lütfen bizimle temasa geçiniz. UK@srmconsulting.com

Makaleler

TRANSFER FİYATLANDIRMASI ve ÖRTÜLÜ KAZANÇ DAĞITIMI

Türkiye’de ya da yurtdışında, ortağı olduğunuz iştirak veya kardeş firmalarınız bulunmaktaysa, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Firmalarımızı özellikle uyarmaya ve yönlendirmeye çalıştığımız transfer fiyatlandırması konusunda paylaşacağımız bilgiler ile konunun önemine biraz daha dikkat çekmeye çalışalım.   Konunun iyi anlaşılması için, ilgili kavramların ne anlama geldiğine bakarak başlayalım:   Transfer Fiyatlandırması nedir? En basit tanımı […]

YURTDIŞI İŞTİRAK KAZANÇLARI İSTİSNASI

Yurtdışında ortağı olduğunuz firma, yıl sonunda KAR elde etti ve bu karı Türkiye’ye transfer etmek istiyorsunuz. Türkiye’deki ana firmanıza transfer edeceğiniz bu Kar, vergiye tabi midir? Hangi şartlarda “yurtdışı iştirak kazancı istisnası” kapsamında getirilebilir?   Yurtdışı İştirak Kazancı İstisnası Özellikle son zamanlarda, Türkiye’de faaliyet gösteren birçok firma, ürün ve hizmetlerini yurtdışı piyasaya daha kolay sunabilmek […]

ORTAKLARIN ŞİRKETLERE OLAN BORÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Sermaye şirketlerinde çok sık karşımıza çıkan, Şirket ile Ortakları arasındaki cari hesap ilişkisini ve bunun sonuçlarını birçok yönüyle değerlendirmeye çalışalım. Bu yazımızda “Ortakların Şirkete olan Borçları” ’nı ele alacağız. Diğer yazılarımızda, Ortakların Şirketten Alacaklı olmaları durumunu ve Transfer Fiyatlandırması konularını ayrıca bulabilirsiniz.   Şirket kasasının ortakların şahsi kullanımlarına açık olması, maalesef Türk ticari hayatında sıklıkla görünen […]