Yeni Destek: Job Support Scheme

İngiltere’de Covid-19’un etkilerini hafifletmek için sunulmuş olan en önemli desteklerden biri; Job Retention Scheme31 Ekim 2020 tarihinde sona eriyor.  
 
JRS sonrasında, Covid-19’dan etkilenmeye devam eden firmalar ve çalışanları için 2 farklı yeni destek, Kasım 2020 sonrası için yürürlüğe girecektir. Bu desteklerden biri JOB SUPPORT SCHEME diğeri ise JOB RETENTION BONUS SCHEME

JOB SUPPORT SCHEME
 
1 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe girecek ve 6 ay boyunca JSS’den yararlanmak mümkün olacak. Desteğin amacı; Covid-19 nedeniyle etkilenen firmaların çalışanlarına ödeyeceği ücretin bir miktarına destek olarak, çalışanların işlerine devam etmelerini sağlamak, istihdamı devam ettirmektir.
 
Uygunluk Şartları

İngiltere’de banka hesabı olan ve PAYE açık olan tüm firmalar yararlanabilir. Çalışanların, JSS’den yararlanabilmesi için; 23 Eylül veya öncesi itibariyle HMRC’ye gönderilen bordroda yer alıyor olmaları gerekir. Çalışanın, ilk 3 ay boyunca, normal zamandaki çalışma saatinin en az %33’ü oranında çalışıyor olması gerekir. Destek devam ettiği sürece, işveren çalışanın işine son veremez. 

Sağlanacak Destek
 
Personelin çalışmadığı her saat için, normal çalışma saat ücretinin 1/3’ü devlet tarafından, diğer 1/3’ü ise işveren tarafından karşılanacaktır. (devletin sunacağı max destek tutarı £697,92/aylık ile sınırlıdır.). Vergiler destek kapsamında değildir. 
 
Destek içeriği biraz karmaşık gelebilir, bir örnek ile basitleştirmeye çalışalım.
 
Örnek
 
ABC firmasında çalışan bir personelin normal zamandaki çalışma saati ve ücretinin; haftada 5 gün ve £350/haftalık olduğunu varsayalım.
 
Covid-19 nedeniyle sıkıntı çekmekte olan firma, çalışanını işten çıkarmak yerine, çalışma saatini haftada 2 güne düşürerek, JSS desteğinden faydalanmak istemektedir.
 
Personelin çalışacağı 2 günün ücreti; firma tarafından haftalık £140 olarak ödenecektir. Çalışmadığı diğer 3 günün ücreti olan £210 ise; JSS kapsamında 1/3’ü devlet tarafından (£70), 1/3’ü işveren tarafından (£70) olacak şekilde toplam £140 olarak desteklenecektir. Böylece çalışan, normal zaman ücretinin %80’ini almaya devam edecektir. 

Detaylı bilgi ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
UK@srmconsulting.com 

Makaleler

TRANSFER FİYATLANDIRMASI ve ÖRTÜLÜ KAZANÇ DAĞITIMI

Türkiye’de ya da yurtdışında, ortağı olduğunuz iştirak veya kardeş firmalarınız bulunmaktaysa, bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Firmalarımızı özellikle uyarmaya ve yönlendirmeye çalıştığımız transfer fiyatlandırması konusunda paylaşacağımız bilgiler ile konunun önemine biraz daha dikkat çekmeye çalışalım.   Konunun iyi anlaşılması için, ilgili kavramların ne anlama geldiğine bakarak başlayalım:   Transfer Fiyatlandırması nedir? En basit tanımı […]

YURTDIŞI İŞTİRAK KAZANÇLARI İSTİSNASI

Yurtdışında ortağı olduğunuz firma, yıl sonunda KAR elde etti ve bu karı Türkiye’ye transfer etmek istiyorsunuz. Türkiye’deki ana firmanıza transfer edeceğiniz bu Kar, vergiye tabi midir? Hangi şartlarda “yurtdışı iştirak kazancı istisnası” kapsamında getirilebilir?   Yurtdışı İştirak Kazancı İstisnası Özellikle son zamanlarda, Türkiye’de faaliyet gösteren birçok firma, ürün ve hizmetlerini yurtdışı piyasaya daha kolay sunabilmek […]

ORTAKLARIN ŞİRKETLERE OLAN BORÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Sermaye şirketlerinde çok sık karşımıza çıkan, Şirket ile Ortakları arasındaki cari hesap ilişkisini ve bunun sonuçlarını birçok yönüyle değerlendirmeye çalışalım. Bu yazımızda “Ortakların Şirkete olan Borçları” ’nı ele alacağız. Diğer yazılarımızda, Ortakların Şirketten Alacaklı olmaları durumunu ve Transfer Fiyatlandırması konularını ayrıca bulabilirsiniz.   Şirket kasasının ortakların şahsi kullanımlarına açık olması, maalesef Türk ticari hayatında sıklıkla görünen […]